sobota, 31 października 2020

Czy wiesz.....?

 

JAK WSPOMINA SIĘ ZMARŁYCH W INNYCH KRAJACH ?

  NIEMCY               


NIEMCY Sposób obchodzenia dnia Wszystkich Świętych różni się w zależności od regionu. Najwięcej osób odwiedza groby zmarłych na południu kraju, a więc w landach, gdzie dominującą religią jest rzymski katolicyzm.
W części regionów święto jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Większość wiernych przynosi na cmentarze kwiaty i zapala znicze na grobach. 

chryzantema-kiku.jpgFRANCJA 
La Toussaint – tak we Francji nazywa się Wszystkich Świętych. Podobnie jak my, Francuzi odwiedzają groby bliskich, kładą kwiaty, ale nie zapalają zniczy.




EKWADOR 

Ekwadorczycy  wspominają zmarłych przy suto zastawionym stole.
Rodziny zasiadają do wspólnego biesiadowania przy tradycyjnych potrawach, tj.: chleb guagua (ma kształt dziecka), colada morada (napój z fioletowej kukurydzy), owoce.

Indianie przynoszą na groby zmarłych ich ulubione potrawy i wierzą, że dopiero gdy zmarli się najedzą, sami będą mogli zacząć ucztę.
Przy grobach bardzo często grają w kości – w celu rozmowy ze zmarłymi. 







SŁOWACJA 
Słowacy w zaduszkową noc stawiają na stole jedzenie. Wierzą, że zmarli, którzy przyjdą odwiedzić ich domy, będą strudzeni i głodni i chętnie się pożywią. 

bonOdori.jpgunnamed.jpgJAPONIA 
W Japonii święto, podczas, którego wspomina się zmarłych nazywa się Bon. W zależności od regionu przypada w połowie lipca lub sierpnia. W tym czasie według wiary Japończyków dusze zmarłych powracają na Ziemię.
Na progach domów ustawiane są latarnie tzw. „mukaebi”, czyli „ognie powitalne”. Przed świątyniami odbywają się tańce Bon-Odori. Budowane są ołtarze poświęcone pamięci zmarłych. Mieszkańcy
Japonii mają dzień wolny, jadą w rodzinne strony.









MEKSYK 
Dia de los Muertos to podzielone na dwie części święto.

Pierwsza odbywa się 31 października, a druga 1 i 2 listopada.

Pierwsza poświęcona jest zmarłym dzieciom, które nazywane są aniołkami.

Druga, 1 i 2 listopada, dotyczy dorosłych.

Jest to radosne święto, przygotowania rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej. W sklepach można kupić słodycze oraz figurki w kształcie: trupich czaszek, szkieletów – przeznaczone do dekoracji lub na prezenty.

Mieszkańcy sprzątają swoje domy na okazję przyjścia zmarłych, budują powitalne ołtarze na których stawiają zdjęcia zmarłej osoby, kwiaty, kadzidła oraz jedzenie.

 Wyjątkowe jest jednak to, że rodziny meksykańskie dzielą się posiłkiem na samym cmentarzu, biesiadując przy nagrobkach. Właśnie w ten sposób przejawiają troskę o zmarłych, którzy tego dnia wrócili, by spotkać się z nimi i wspólnie świętować. Najpopularniejszym daniem w tym dniu jest kurczak w czekoladzie, zaś  na grobach małych aniołków kładą zabawki.



USA 
W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween, a właściwie All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych).

Symbolem święta jest wydrążona dynia ze świeczką w środku. Dzieci i młodzież przebierają się w maski, kostiumy duchów oraz wampirów i chodzą od domu do domu z pytaniem: „Cukierek albo psikus ?”




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz