Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca, ale w Polsce czekolada ma swoje święto także 12 kwietnia. Statystyczny Polak zjada w ciągu roku nawet do 6,3 kg tego słodkiego, kakaowego wyrobu. W Polsce rośnie spożycie czekolady, a konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty premium i nowe, innowacyjne smaki.
Skąd pochodzi czekolada?
Czekolada pojawiła się w Europie na początku XVI w., jako pierwsi zaś pili ją Majowie i Aztekowie. Starożytni Majowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego, sam napój był zaś przeznaczony tylko dla królów. Dziś rozkosze jedzenia czekolady mogą docenić wszyscy i mimo że czekolada jest produktem wysokokalorycznym, jej jedzenie ma wiele zalet.
Po ilu kostkach czekolady się uśmiechniesz?
To, że po zjedzeniu czekolady czujemy się dobrze i mamy ochotę się uśmiechać, jest zasługą fenylotylaminy, która uaktywnia hormony szczęścia, czyli endorfiny. Z tego powodu polecana jest jako środek antydepresyjny. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, o dużej zawartości kakao i małej zawartości cukru. W składzie mineralnym kakao figuruje magnez, chrom, żelazo, cynk, potas, jest też źródłem witamin B, A i E. Jakby tego było mało, czekolada ma dobry wpływ na serce dzięki bogactwu antyutleniaczy i polifenoli.
Gdzie produkuje się najlepszą czekoladę na świecie?
O miano najlepszych czekolad na świecie rywalizują czekolady belgijskie i szwajcarskie. Obydwa kraje mają niezwykle bogatą tradycję wyrobu czekolady. W Belgii znajduje się ok. 2000 sklepów z czekoladą i 12 fabryk tej słodkości. W Polsce dostępne są belgijskie marki, takie jak Mount Blanc czy Magnetic. W Szwajcarii spożywa się najwięcej czekolady, statystyczny mieszkaniec zjada jej 12 kg rocznie.
Ile czekolady można jeść?
Lekarze radzą, żeby dzienne spożycie czekolady nie przekraczało trzech kostek, jednak w Dzień Czekolady można bez wyrzutów sumienia zjeść jej trochę więcej.
Lektura do poczytania:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz