środa, 27 października 2021

Ciekawostki ze świata

 

1 listopada - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten dla wielu osób kojarzy się ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy odeszli.

W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty i zapalając „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.

A jak jest w innych krajach?

FRANCJA – La Toussaint – tak we Francji nazywa się Wszystkich Świętych. Francuzi odwiedzają groby bliskich, kładą kwiaty, ale nie zapalają zniczy.

 

 

JAPONIA – Bon – w zależności od regiony przypada w połowie lipca lub sierpnia. W tym czasie według wiary Japończyków dusze zmarłych powracają na Ziemię. Na progach domów ustawiane są latarnie tzw. „mukaebi”, czyli „ognie powitalne”. W wielu miastach na ulicach i przed świątyniami odbywają się rytualne tańce Bon – Odori. Budowane są specjalne ołtarze poświęcone pamięci zmarłych.

MEKSYK – Dia de los Muerots – święto podzielone na dwie części. Pierwsza odbywa się 31 października a druga 1 i 2 listopada. Pierwsza część poświęcona jest zmarłym dzieciom, które nazywa są aniołkami. Druga, 1 i 2 listopada, dotyczy dorosłych. To bardzo barwne i radosne święto. Przygotowania zaczynają się już kilka tygodni wcześniej. W sklepach pojawiają się słodycze oraz figurki w kształcie szkieletów, trupich czaszek i upiorów przeznaczone do dekoracji lub na prezenty. Domy są specjalnie sprzątane na okazję przyjścia zmarłych. Buduje się specjalne ołtarze, na których stawia się jedzenie, picie i zdjęcie zmarłego. Rodziny odwiedzają również groby zmarłych bliskich, a w niektórych miejscach również na tych grobach biesiadują. Jednym z popularnych dań w tym dniu jest kurczak w czekoladzie, a na grobach dzieci kładzie się zabawki.

FILIPINY – 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, w którym rodziny udają się na cmentarze. Często ustawiają przy grobach namioty, a same groby dekorują kolorowymi ozdobami. Świętują całą noc, zaś po mieście wędruje tzw.: pangangaluluwa, którzy śpiewają i grają w imieniu tych, którzy odeszli.

 

 

SŁOWACJA – w zaduszkową noc stawiają na stole jedzenie. Wierzą, że zmarli, którzy przyjdą odwiedzić ich domy, będą strudzeni i głodni.

HISZPANIA – na grobach zamiast zniczy zapala się elektryczne lampki. Cmentarze odwiedzają przede wszystkim starsze osoby ubrane na czaro. W niektórych miejscach kraju rozpala się ogniska, które mają wskazywać zmarłym drogę do domu i przy których piecze się kasztany.
W niektórych rejonach Galicji na cmentarzu zjada się pierogi.  Niedaleko miasta Teruel do dziś przetrwał zwyczaj napychania się jedzeniem, aby złe duchy miały mniej miejsca do rozgoszczenia się w ciele.

USA – W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween, a właściwie All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych). Zwyczaj ten pochodzi od Celtów i został przeniesiony przez irlandzkich emigrantów. Symbolem jest wydrążona dynia ze świeczką w środku. Głównie dzieci i młodzież tego dnia przebierają w maski i kostiumy duchów lub wampirów. Tradycją stało się chodzenie od domu do domu z pytaniem: „Cukierek albo psikus ?”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz